Často kladené dotazy (FAQ)

Kolik existuje druhů skvrn?

Skvrny lze rozdělit do 4 hlavních kategorií:

  • mastné skvrny (např. kuchyňské oleje, smetana)
  • skvrny na bázi bílkovin (např. krev, mléko)
  • vybělitelné skvrny (např. ovocné šťávy, káva, červené víno, čaj atd.),
  • pigmentové skvrny (např. inkoust, vodové barvy, rtěnky, maziva, zemina atd.)

Dále existují i komplexnější skvrny jako je rez a takzvané kombinované skvrny, které jsou kombinací výše zmíněných.

Jak provést test stálobarevnosti?

Když ošetřujete skvrny, je dobré vědět které textilie jsou stálobarevné a které nikoliv. Proto vždy před aplikací Ďáblíka na skvrny doporučujeme provést test stálobarevnosti. Jednoduše aplikujte Ďáblíka na čistý bílý hadřík a poté za pomoci hadříku zapracovávejte odstraňovač skvrn na nejméně viditelné místo oděvu (např. na vnitřní lem). Nemělo by dojít k přenosu barvy z textilie na bílý hadřík. Pokud po vystavení látky odstraňovači skvrn nedošlo ke změně barvy, ani struktuře látky, a to ani po praní a sušení, můžete bezpečně pokračovat s odstraňováním skvrn.

Proč existuje tolik Ďáblíků na skvrny?

Protože žádné dvě skvrny nejsou stejné. Existuje široká škála typů skvrn s odlišnou strukturou a vlastnostmi. Aby se skvrnu podařilo efektivně odstranit, je potřeba použít přípravek, který je na míru šitý dané skvrně. Povrchově aktivní látky, které snižují povrchové napětí vody, jsou základní ingrediencí pro odstraňování mastných skvrn. U skvrn na bázi pigmentu (např. inkoust a make-up) jsou potřebné určité aktivní látky, které pigmenty naředí a uvolní. Vybělitelné skvrny se odstraňují tzv. oxidací, tj. za pomoci kyslíku. Proto Dr. Beckmann vytvořil řadu 8 účinných prostředků, které byly speciálně vyvinuty pro odstranění co nejvíce typů skvrn.

Lze odstranit všechny skvrny?

Bohužel ne. Mezi permanentní skvrny lze zařadit:

  • superlepidlo nebo polyuretanová konstrukční pěna (skvrny jsou příliš vytvrzené),
  • indický inkoust (ne na bázi vody),
  • Edding®,
  • permanentní inkousty/fixy a permanentní kuličková pera (zejména černý inkoust).

Pigmentové skvrny, které byly před odstraňováním skvrn vyprány a/nebo vyžehleny rovněž nelze odstranit.

Proč jsou skvrny od plísně tak specifické a proč mohou být nebezpečné?

Čisté oblečení a textilie, které jeví známky plísně musí být ošetřeny speciálním produktem. Skvrny od vlhkosti jsou více než jen optický problém – mohou způsobovat alergie a být zdraví škodlivé.

Skvrny od plísně mají většinou černou barvu a patří k typu černé plísně „Aspergillus Niger“. Pro boj s těmito druhy skvrn nabízí Ďáblík na skvrny Ovoce a Nápoje od Dr. Beckmann vysoce účinné řešení, které aktivně bojuje proti plísním, a přitom je šetrné k vláknům a barvám.

Co jsou aditiva na praní?

Aditiva na praní jsou látky, které se používají společně s pracími prostředky a jejich účelem je zvýšit či podpořit jejich účinnost.

Co jsou optické rozjasňovače?

Optické rozjasňovače jsou sloučeniny s fluorescenčními vlastnostmi. Jejich účelem je zvýšit stupeň bělosti textilie. Ultrafialové světlo absorbované slunečním světlem je opět vyzařováno jako slabá namodralá fluorescence, která je doplňkovou barvou nažloutlého odstínu. To způsobí, že textilie bude vypadat „bělejší“.

Co jsou přírodní vlákna?

Existují dva typy přírodních vláken:

  • vlákna na rostlinné bázi vyrobená z celulózy, jako jsou bavlna, len, konopí, umělé hedvábí (rajon) atd. Tato vlákna jsou kompatibilní s bělícími činidly na bázi tepla, tření a kyslíku. Snadno se bělí, protože snesou určitý stupeň zásaditosti. Nesmí však být vystaveny kyselinám.
  • přírodní vlákna živočišného původu, jako jsou hedvábí, vlna, merino vlna, kašmír atd. obsahují, stejně jako lidská kůže, proteiny, díky nimž jsou vysoce citlivé na teplo, tření a bělidla na bázi kyslíku.
Co jsou umělá vlákna?

Existují dva typy umělých vláken:

  • na chemické bázi, např. polyamid (PA), polyakrylamid (PAC), spandex, lycra, polyester (PES) atd.,
  • na bázi celulózy, např. viskóza (CV), lyocel, modal, měď (cupro), acetát atd. Tato vlákna jsou extrémně citlivá na tření a bělidla na bázi kyslíku. Mají také sníženou pevnost v tahu za mokra, a proto nelze na tato vlákna aplikovat Ďáblík na skvrny Office a DIY.

Všechny typy umělých vláken jsou vyráběny synteticky.

Nemůžu se zbavit pachů z mého oblečení. Co mám dělat?

Každodenní pachy, jako je pot, tuk, nikotin a moč, často ulpívají na vláknech oděvu, a to i po několika praních. Vzhledem k houževnatosti nepříjemných pachů je nelze vždy zcela odstranit standardními pracími prostředky. Díky Odstraňovači zápachu od Dr. Beckmann už nemají nepříjemné pachy žádnou šanci! Jeho patentované složky efektivně a spolehlivě eliminují nepříjemné pachy a zároveň zajišťují rychlou neutralizaci nových pachů během nošení.

Jak se vyhnout nechtěnému obarvení prádla?

Třídění prádla podle barev se může ukázat jako neefektivní a časově náročné. Díky Ubrouskům na zachycení barev a nečistot Dr. Beckmann lze nyní prát všechny barvy společně. Ubrousky zachycují uvolněnou barvu během pracího cyklu a spolehlivě ji uzamknou. Zároveň molekuly na zachycování barev, které se během praní uvolňují z ubrousku, účinně zachytí také barvu uvolněnou ve vodě. Výsledkem je zářivě čisté prádlo.

Jak mohu zachránit obarvené prádlo?

Pokud nepoužíváte Ubrousky na zachycení barev a nečistot, je potřeba prádlo před praním vždy roztřídit podle barev. Pokud se však i tak stane nehoda, může pomoci Dr. Beckmann Odbarvovač pro omylem obarvené prádlo. Díky unikátním složkám obnovuje původní barvy odstraněním nechtěného obarvení. Doporučujeme pečlivě dodržet návod k použití.

Jak obnovím zářivě bílou barvu svého oblečení?

Bílé textilie postupem času získají šedý či žlutý nádech. To bývá nejčastěji způsobeno praním prádla na nízké teploty nebo pokud jej necháte dlouho ležet ve skříni. Řešením tohoto problému je Super bělicí prášek od Dr. Beckmann. Jeho intenzivní bělicí složení bojuje proti zašednutí a zažloutnutí a zanechává vaše oblečení zářivě bílé.

Co znamená označení "MADE IN GREEN"?

Označení "MADE IN GREEN" od Oeko Tex je zárukou, že produkt byl vyroben z materiálů, které byly testovány na škodlivé látky, v zařízeních šetrných k životnímu prostředí a na bezpečných a společensky odpovědných pracovištích.


Pro více informací navštivte webovou stránku: 

https://www.oeko-tex.com/en/our-standards/made-in-green-by-oeko-tex

Jak dlouho vydrží dobarvení prádla Ubrousky na obnovu barev a vláken? Vybledne časem?

Dobarvené textilie se chovají jako nové - časem vyblednou zejména kvůli praní. Pro co nejdelší zachování černé barvy doporučujeme používat prací prostředek na barevné prádlo namísto univerzálního pracího prostředku.

Mohu použít Ubrousky na obnovu barev a vláken na všechny druhy textilií?

Ubrousky na obnovu barev a vláken mohou být použity na všechny druhy textilií. Výsledky jsou viditelné především na bavlněných látkách, textiliích s příměsí bavlny, na viskóze a lnu. Syntetická vlákna nereagují ani barvu, ani na enzymy.

Poškodí mi Ubrousky na obnovu barev a vláken pračku?

Ne, použití Ubrousků na obnovu barev a vláken pračku nepoškozuje.

Proč moje pračka zapáchá?

Někdy se stává, že nezapáchá pouze vaše pračka, ale také čerstvě vyprané prádlo. Zápach v pračce vzniká díky častému praní na nízké teploty. Vlhkost vytváří vhodné podmínky pro množení mikroorganismů, které nízká teplota vody nezničí. Při pravidelném používání Hygienického čističe myčky od Dr. Beckmann zůstane vaše pračka hygienicky čistá a zabráníte tak vzniku nepříjemného zápachu. Vaše prádlo tak bude vždy čisté a svěží.

Proč moje myčka nádobí zapáchá?

Po každém mytí se v těsnění, spojích a neviditelných částech myčky usazují zbytky mastnoty, nečistot a mycích prostředků. Vlhkost také vytváří živnou půdu pro mikroorganismy. To vše dohromady může časem vést k tvorbě nepříjemného zápachu nebo poruchám. Řešení představuje Čistič myčky Dr. Beckmann, který hloubkově čistí vaši myčku a eliminuje nepříjemné pachy. Díky aktivnímu kyslíku zanechává vaši myčku čistou a svěží.

Co jsou bělicí činidla?

Bělicí prostředky odstraňují za pomoci oxidace, tj. pomocí kyslíku, skvrny od ovoce, zeleniny, čaje, kávy, vína atd. Zároveň rozjasňují bílé oblečení a mají antibakteriální účinek. Vzhledem k jejich rozjasňujícímu účinku doporučujeme před ošetřením provést na barevných textiliích test stálobarevnosti. Textilie vyrobené z merino vlny a kašmíru se nesmí ošetřovat bělicími prostředky, protože by poškodily jejich přírodní vlákna bohatá na bílkoviny.

Co je to oxidace?

Když kyslík reaguje s jinou látkou, říká se tomu oxidace. Nebo přesněji: chemická reakce, při které jsou emitovány elektrony. Tento proces lze prakticky aplikovat například na bělení na bázi kyslíku.

Co jsou to povrchově aktivní látky?

Povrchově aktivní látky (také surfaktanty) jsou aktivní mycí látky, které snižují povrchové napětí vody čímž, zajišťují důkladnější nasycení vláken. Surfaktanty jsou nezbytné zejména pro rozpouštění olejových a mastných skvrn. Existují 4 hlavní skupiny povrchově aktivních látek: aniontové tenzidy, neiontové povrchově aktivní látky, kationtové povrchově aktivní látky a amfoterní povrchově aktivní látky.

Co jsou enzymy?

Enzymy jsou typem proteinu, který buď urychluje nebo dokonce katalyzuje různé chemické procesy v organismu. V čisticích prostředcích pomáhají enzymy rozkládat nebo „rozpouštět“ organické kontaminanty, což z nich dělá klíčovou složku v přípravcích na čištění a odstraňování skvrn. Enzymy jsou vysoce účinné proteiny, které jsou schopné fungovat i v malých množstvích nebo při nízkých teplotách. Lze je rozlišovat podle jejich účinků: amyláza, celuláza, lipáza, proteáza.

Co jsou rozpouštědla?

Rozpouštědla jsou kapaliny, které rozpouštějí aktivní složky beze změny jejich složení. Napomáhají čisticímu účinku a po aplikaci se částečně odpaří. Běžně se používají při odstraňování odolných a lepivých nečistot, jako jsou olej, tuk, vosk, dehet, barvy, nátěry a různá lepidla.

Co jsou to kyseliny?

Kyseliny jsou vysoce žíravé kapaliny, se kterými je třeba zacházet opatrně (např. kyselina chlorovodíková, kyselina sírová, kyselina dusičná). Některé kyseliny jsou schopny rozpouštět vápno a také rozpouštět a odstraňovat rez.

Proč se v čisticích prostředcích používají zásady (alkálie)?

Amoniak, soda, sodík a hydroxid draselný jsou klíčové alkálie rozpouštějící nečistoty. Jsou schopny odstranit odolné zbytky mastnoty a oleje (např. v troubách) a překážky (např. v odpadech). Alkálie však nejsou schopny rozpouštět vápno. Čisticí prostředky, které sestávají především ze silných zásad, jsou vysoce korozivní. Všímejte si prosím výstražných symbolů a bezpečnostních upozornění.

Co jsou lešticí prostředky?

V abrazivních látkách, jako jsou leštidla na kovy a čisticí prostředky na trouby, slouží abrazivní složky jako mechanické brusné a leštící prvky. Velikost a tvrdost jejich zrna je navržena tak, aby účinně čistila povrchy bez jejich poškození.